Letališče Lesce je zaradi izvrstnih pogojev za jadralno letenje znano kot najboljše izhodišče v Sloveniji za dolge in kakovostne polete in prelete z jadralnimi letali.
Alpski letalski center Lesce se nahaja na ravnini pod Karavankami, v neposredni bližini Radovljice in Bleda, tik ob gorenjski avtocesti. Zaradi svoje lege, ki jo odlikujejo bližina turističnih znamenitosti in dobre prometne povezave, je letališče že od nekdaj priljubljeno med letalci, tako domačimi kot tujimi. Polet z letališča ponuja izjemne poglede na bisere slovenske alpske pokrajine kot so, mogočni vrhovi Julijskih Alp, slikovite alpske doline - Zgornjesavska dolina, Dolina Soče, Vrata, Planica, Dolina Triglavskih jezer ter seveda na Blejsko in Bohinjsko jezero. Z jadralnim letalom lahko preletite Triglav, najvišji vrh Slovenije ali se podate čez vrhove Karavank v Avstrijo. V idealnih pogojih pa vas letalo lahko ponese vse do lepot italijanskih Dolomitov in še naprej.
Letališče Lesce (foto:Luka Hojnik)
Več o poletih z jadralnim letalom iz Lesc razložimo nekoliko nižje, tu pa nekaj zanimivosti iz pestre zgodovine letališča ter ostala ponudba.
Letališče Lesce je s svojo zanimivo preteklostjo mnogim poznano predvsem kot zibelka svetovnega padalskega športa, saj se je prav tu na leškem letališču avgusta leta 1951 odvijalo prvo svetovno prvenstvo v padalskih skokih, naši padalci se še danes s svojimi uspehi uvrščajo v sam svetovni vrh.
Na letališču Lesce so že pred izgradnjo letališča Brnik, pristajala večja potniška letala, ki so Lesce povezovala z Beogradom, Zagrebom, Skopjem, Dubrovnikom in Dunajem. Potniška letala so tu pristajala vse do izgradnje letališča Brnik leta 1963.
Letališče Lesce in potniki okoli leta 1955 (foto: arhiv ALC Lesce)
Letališče v Lescah, ki je edino športno letališče na Gorenjskem, je priljubljeno predvsem po panoramskih poletih nad Bledom in Triglavskim narodnim parkom. Zelo radi ga obiščejo tudi piloti motornih letal, modelarji, ljubitelji aviacije, še posebej pa jadralni piloti. Vsako leto avgusta na letališču poteka tudi mednarodno srečanje modelarjev. Seveda pa je za marsikoga prijetno tudi posedanje na terasi restavracije in opazovanje letal pri pristajanju in vzletanju.
Panoramski poleti (foto: ALC Lesce)
Jadralno letalstvo letališču Lesce daje posebno veljavo. Letališče je zaradi izvrstnih pogojev za jadralno letenje znano kot najboljše izhodišče za polete z jadralnimi letali v Sloveniji. Karavanke z Julijskimi Alpami, ki jih lahko z jadralnim letalom dosežete v nekaj minutah, ob ugodnem vremenu predstavljajo odlično povezavo z glavno alpsko verigo, ki omogoča prelete preko Avstrije in Italije vse do Švice in Nemčije. Letalna sezona traja 7 mesecev in se prične marca.
Marsikdo, ki mu je jadralno letalstvo tuje, si ob pogledu na jadralno letalo, ki pozno popoldan kroži nad Radovljico in se pripravlja na pristanek, tudi približno ne bi mislil, da je izkušen pilot z njim na tisti dan preletel vsaj 500 km. Prav nič neobičajnega pa niso niti precej daljši preleti, ki se ob najboljših pogojih lahko vijejo tudi okoli 1000 km. Seveda pa jih v jadralni sezoni med marcem in oktobrom lahko opazujemo tudi med lokalnim jadranjem nad Begunjščico, Dobrčo, Jelovico oz. šolanjem novih jadralnih pilotov, ki ga vsako leto organizira Aeroklub ALC Lesce.
Za pokušino in lažjo predstavo o jadralnem letalstvu v Lescah pa še pogled iz jadralnega letala preko foto zgodbe:
Priprava letal pred jadralno sezono (foto: Luka Hojnik)
Pripenjanje vlečne vrvi na jadralno letalo (foto: Luka Hojnik)
Letenje v aerozapregi. Jadralno letalo poleti s pomočjo vlečnega (motornega) letala, do višine na kateri je ob dobrih vremenskih pogojih za letenje, mogoče poiskati termične vzgornjike oz. pobočni veter. (foto: Lovro Ozmec)
Jadralno letalo se odpne od vlečnega letala ponavadi nekje med sv. Petrom in Roblekovim domom, na višini 900m nad letališčem. Sledijo prvi zavoji in nabiranje višine. (foto: Lovro Ozmec)
Jadralno letalo nad Begunjščico iz oči planinca (foto: ALC Lesce)
Pogled na najdaljši gorski greben v Sloveniji-Košuta (foto: Lovro Ozmec)
Krilo in planinci na Velikem Vrhu (foto: Lovro Ozmec)
Letenje v družbi, pogosto nas po zraku radi obiščejo tudi sosedi (foto:Luka Hojnik)
Pomlad na Krvavcu (foto:Lovro Ozmec)
Zasneženi vrhovi (foto: Lovro Ozmec)
Doline pod Triglavom (foto: Lovro Ozmec)
Čez Triglav (2864m) najvišji vrh in simbol Slovenije. (foto: Lovro Ozmec)
Nad Zgornjesavsko dolino. (foto: Lovro Ozmec)
Reka Drava na avstrijski strani (foto: Lovro Ozmec)
Tri Cine, simbol Dolomitov, včasih se da še dlje. (foto: Luka Hojnik)
Med oblaki (foto: Lovro Ozmec)
Konji in senca jadralca na Belščici (foto: Lovro Ozmec)
Ob preletu je za tujce, pogosto pa tudi za domačine obvezen polet nad bližnjim Blejskim jezerom. (foto: Lovro Ozmec)
Nazaj nad Radovljico in priprava na pristanek. (foto: Lovro Ozmec)
Med pristajanjem. (foto: Lovro Ozmec)
Tudi na tleh je lepo, a v zraku je še lepše. (foto: Lovro Ozmec)
Letališče redno obiskujejo jadralni letalci iz drugod. Tako vsako leto gostimo nemške jadralne letalke in letalce, ki že vrsto let svoje velikonočne praznike preživljajo pri nas in na nebu delajo družbo domačim letalcem. (foto: Luka Hojnik)
Občudujte Triglavski narodni park s ptičje perspektive. Podatje se na panoramski polet z leškega letališča.
Opazujte radijsko vodene makete pravih letal, ki bodo zapolnile nebo nad leškim letališčem.
Brezplačna kartica ugodnosti bo gostom, ki bodo v Radovljici bivali najmanj 3 noči, na voljo tudi letos.